לייעוץ משפטי ללא התחייבות :  

054-4442525 | 03-5613844 | 03-5613899

 

 

עורך דין תעבורה מעדכן- סיווג עבירות תלת"ן

 

 

עורך דין בתחום התעבורה על עבירות תנועה

 

עורך דין תעבורה, עוסק בייצוג נאשמים בתיקי תעבורה בטווח רחב של מקרים ועבירות שונות בתחום התעבורה המתנהלים בבתי המשפט. עיקר עיסוקו של עורך דין בתחום דיני תעבורה, הוא בייצוג נאשמים בעבירות תנועה. במאמר זה ארחיב את הדיבור על סוגי עבירות התנועה המכונות "עבירות תלתן".

עבירת תנועה מוגדרת כעבירה על פקודת התעבורה ותקנותיה, בין אם הן נעברות על ידי הנהג ובין אם נעברות על ידי הולך הרגל. בתוך כך, עבירות תעבורה מסכנות חיים מופו לפי חומרת העבירה והשפעתה על משתמשי הדרך. תיקים אלה יכונו תיקי תלת"ן ויזכו לטיפול אכיפתי מוגבר מכאן ועתה ורשויות האכיפה יחמירו את עמדתן, וינקטו מדיניות מחמירה מול בתי המשפט וזאת לצורך יצירת רף ענישה מרתיע. 

דוגמאות לעבירות תנועה קלות הן נסיעה ללא אורות או אי חגירת חגורת בטיחות ובהתאם לכך העונשים קלים יותר כגון קנס. עבירות תנועה חמורות יותר כוללות: נסיעה ברמזור אדום, נהיגה תחת השפעת סמים ועוד, והעונשים על עבירות חמורות יכולים להגיע לפסילת רישיון, השבתת הרכב למשך זמן ממושך ואף לעונשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי. 

 

עבירות תלת"ן

 

בדצמבר 2011 במסגרת העלאת המלחמה בתאונות הדרכים נערכה רפורמה בנושא עבירות התנועה, במהלכה סווגו עבירות תנועה חמורות ומסוכנות ביותר. עבירות אלו סומנו בשם ,עבירות התלת"ן". ראשי התיבות תלת"ן מיוחסים ל"תביעה לחומרה בעבירות תנועה".

החל מתחילת שנת 2012 הוגדרו מספר עבירות כגון נהיגה במהירות גבוה במיוחד, נהיגה בשכרות עם ערכי אלכוהול גבוהים, נסיעה באור אדום, חציית מסילת רכבת ועוד כעבירות תלתן. עבירות אלו מוגדרות כעבירות חמורות ומערך התביעה המשטרתית מביאה את הנהג לשיפוט מהיר תוך דרישה לפסילה עד תום ההליכים ובחלק מהמקרים אף מלוות בבקשות למעצר עד תום ההליכים.

לאחרונה נערכה באגף התנועה הערכה מחודשת והפקת לקחים לגבי עבירות תנועה שסווגו כחמורות ביותר המכונות עבירות תלת"ן.  

עבירות התנועה המכונות עבירות תלת"ן או בשמם הנוסף "תיקים אדומים" מיוחסות לדו"חות ותיקים מתאונות הנפתחים בגין עבירות תנועה מסוכנות ביותר לציבור עוברי הדרך. תיקי התלתן ו/או תיקים אדומים, הינם תיקים אשר "זכו" לטיפול משפטי מזורז וקצר יותר מתיק תעבורה אחר ולעונשים חמורים יותר כגון השבתת רכב ואף במקומות מסוימים למעצרו של הנהג עד תום ההליכים בהתאם לנסיבות ובפסילת רישיון הנהיגה של הנאשם עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו. 

 

מהם סוגי העבירות שיחשבו תיקי תלת"ן ?

 

להלן רשימת עבירות התלת"ן העדכנית ליוני 2014 שאושרה על ידי ר' את"ן ניצב משה אדרי:

נהג בלתי מורשה.

נהג בלתי מורשה לרכב מאותו סוג.

נהיגה בשכרות, כאשר תוצאות בדיקה פי 2.5 ומעלה.

נהיגה בשכרות פעם שלישית ללא קשר לכמות אלכוהול שנמדדה.

עקיפות מסוכנות בנסיבות מחמירות.

מהירות חריגה מעל למותר, מהירות של 60 קמ"ש ומעלה למותר בכביש בינעירוני, ומהירות של 50 קמ"ש ומעלה למותר בכביש עירוני.

עבירות במפגש במסילת ברזל.

נהיגה ברכב הנושא מטען עודף 30% מעל המותר.

נהיגה ברמזור אדום בנסיבות מחמירות.

נהיגה בזמן פסילה.

נהיגה תחת השפעת אלכוהול בתיק ת.ד נ.ב ופ.ל.

 

הענישה הנהוגה בעבירות תלת"ן

 

עבירות תנועה המוגדרות תיקי תלתן נושאות עימן עונשים חמורים ובמקרים מסוימים תגרור עתירה לעונש מאסר בפועל לתקופה ממושכת. 

עבירות תלת"ן נאכפות על ידי רשויות האכיפה והתביעה ומטופלות בחמרה בבתי המשפט במטרה ליצור רף ענישה גבוה יותר ומרתיע יותר המכוון לשמור על משתמשי הדרך, אשר על כן מומלץ בטיפול בעבירות מסוג זה להיעזר בעזרה מקצועית של עורך דין תעבורה. חשוב לי לציין כי למרות חומרת יחסה של התביעה בטיפולה כנגד נאשמים בתיקי התלת"ן עדיין קיים סיכוי לזיכוי, הן בערכאה ראשונה ואם לא אז בערכאת הערעור במחוזי. ההחלטה בדבר הרשעה תוכרע על סמך ראיות התביעה ובמידה והתביעה לא תצליח לבסס ראיותיה כראוי הרי שיקשה עליה לבסס הרשעה. אף על פי כן בשל האכיפה הנוקשה יותר בעבירות אלו מומלץ להיוועץ ולהיעזר בעזרה מקצועית של עורך דין תעבורה מנוסה. שתהיה נסיעה בטוחה ונעימה ועם כל בעיה או שאלה שעולה כדאי לפנות אל עורך דין תעבורה על מנת שיעזור לכם.
אנו נשמח לסייע לך בכל מצב! לחזרה לדף המאמרים או לדף הבית וכן ליצירת קשר

 

האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים