לייעוץ משפטי ללא התחייבות :  

054-4442525 | 03-5613844 | 03-5613899


"ניסוח הבעיה חיוני לפעמים יותר מפתירתה". (אלברט אנשטיין)

שאלות ותשובות

אם עוצר אותי שוטר שאומר שהוא שוטר אבל הוא לא לובש מדים ואין לו תג שם. האם הוא מחוייב להראות לי תעודת שוטר אם אני מבקשת לראות?
על שוטר המשתמש בסמכותו כשוטר, חלה החובה להזדהות בפני אדם מן הציבור. חובה זו חלה על שוטר לבוש מדים ואף על שוטר שאינו לבוש מדים. על השוטר, על פי דרישתך, לציין שהוא שוטר, לציין שמו, שם משפחתו ואת מספרו האישי, וכן להציג את תעודת המינוי שלו, אם מבקש להפעיל סמכותו כשוטר. עם זאת, בנסיבות בהן ההזדהות עלולה לסכל מימוש הסמכות, או עלולה לפגוע בביטחונו של השוטר, או של אדם אחר, תדחה חובת ההזדהות עד חלוף הנסיבות שמנעו מילוי חובת ההזדהות.

לפני מספר ימים נסעתי בתל אביב בלילה, היה גשום וחשוך, הגעתי לצומת T כאשר ממול יש כניסה לחניון.
היה מוצב על עמוד אחד שני תמרורים (עצור ו-206 המסמן רק ימינה) עצרתי עצירה מלאה, לא שמתי לב שיש תמרור 206 והמשכתי ישר במטרה להיכנס לחניון. שוטר עצר אותי בטענה שאמנם עצרתי בעצור אבל המשכתי ישר לכניסה לחניון במקום לפנות ימינה בהתאם לתמרור 206. קיבלתי 500 שקל קנס + 6 נקודות. האם הקנס הגבוה מוצדק?
אופן הצבתם של התמרורים וגודלם יהיו כמפורט ובהתאם לנאמר בהנחיות ומפרטים להצבתם.
סטייה קלה מגדלו, צבעו, צורתו או אופן הצבתו/סימונו של תמרור מסוים - שאין בה כדי לשנות מתוכנו - לא תגרע מתוקפו.

כמה מותר לבן אדם ששוקל 100 קילו לשתות ושזה לא ייחשב שהוא נוהג בשיכרות?
"שיכור" אחד מאלה:
1) מי ששותה משקה משכר בעת נהיגה או בעת שהוא ממונה על הרכב,
2) מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן.
3) מי שבגופו מצוי אלכוהול בריכוז הגבוה מהריכוז שקבע שר התחבורה, בהתייעצות עם שר הבריאות ובאישור ועדת הכלכלה 
של הכנסת.
לפי החוק אסורה נהיגה ברכב כאשר רמת ריכוז האלכוהול בדם עולה על 50 מיליגרם של אלכוהול במאה מיליליטר של דם (בדיקת דם), או 240 מיקרוגרם בליטר אוויר נשוף (בדיקת ינשוף).

קיבלנו זימון לגשת למשטרה ע"מ: "למלא טופס בשל ילד שנחבל בשעה שהתפרץ לכביש והתנגש ברכבך". זה היה בתאריך 20/1/12, כאשר אבי נסע בכביש וראה איש עם עיתון - שאינו מסתכל על הכביש. אבי עצר עצירה מלאה וחיכה. האיש נעצר על האי תנועה ובנו - מאחוריו, התפרץ לכביש ונחבל בשעה שהתנגש ברכבו של אבי, שכאמור, היה בעצירה מלאה. אבי הציע לאיש להסיע אותם לבי"ח, אך האיש סרב ונכנס לאחד הגנים הסמוכים לשטוף לבנו את הדם.
כעת לאחר שנתיים, המשטרה פונה אלינו ע"מ שאבי ימלא טופס.... שאלתי הינה האם במילוי הטופס במשטרה, האם יש בכך הודעה כלשהי שהצד הנפגע יכול להשתמש בה לרעה נגד אבי ולתבוע אותו?
זכות העיון עומדת למי מהמעורבים בתאונה. משכך, מסירת הודעה ע"י מילוי טופס כללי כמוה כמסירת הודעה לעניין התאונה לתאריך ה-20.1.12. בנסיבות מסוימות, רשאי הצד השני לצלם את ההודעה ולהשתמש בה בהליכים משפטיים כגון תביעת פיצויים.

חניתי בכחול לבן בתל אביב, וכשהגעתי, המדרכה הייתה צבועה אדום לבן, ולי היה דו"ח על השמשה. אני בטוחה שלא מדובר בטעות שלי, כי הדוחות הונחו באותה מידה גם ליד מכוניות שעמדו ליידי, ובנוסף, אני חונה קבוע באזור הזה. האם אוכל לערער על הדו"ח? ולמי?
יש לערר על ההחלטה על מתן דו"ח חניה לעירית תל אביב מינהל הכספים אגף החניה שדרות ירושלים 110 תל אביב יפו.
רצוי להגיע עם צילום מהמקום ולבקש את האישור ממתי נעשה השינוי בתמרור ברחוב.

האם יש חוק המחייב בעל חברת הובלות לרכז את רכבי החברה במגרש מיוחד או האם זה חוקי שיחנה את הרכבים (כ-20 במספר) ברחובות שכונת מגורים?
אם אין תמרור 435 בכניסה לרחוב,שכונה אז אין סיבה שיחול איסור כזה.
אלא אם כן: רוחב עולה על 2.5 מטר. גרור או נתמך שנותק מגורר או תומך קיימת הפרעה לתנועה. אך שים לב למיקום השילוט, זה יכול להיות גם בכניסה לעיר, או בכניסה לשכונה וכדומה. וכל זה אלא אם כן אם אין שילוט והרכב מסכן ומפריע לתנועה/מעבר אזי עלול לקבל קנס על הפרעה לתנועה.

החנתי את רכבי לפני תמרור חניית נכים וקיבלתי דו"ח . האם דו"ח זה חוקי . עד כמה שידוע לי תחולת תמרור ממקום הצבתו והלאה {קדימה}. האם אני טועה?
על פי תקנות והנחיות להצבת תמרורים 2010 של משרד התחבורה:
מס' התמרור הוא 437.
גודלו 50X50 ס"מ
יעוד- חנייה לרכב של נכה בעל תווית כבתמרור.
מיקום מהתמרור:
בחניה המקבילה לאבן השפה- התמרור ממוקם בחלק הקדמי והימני של המדרכה.

נסעתי עם הקטנוע שלי של דיאלים שיש לי עליו אחריות בלי קשר לקילומטרז'. עמדתי ברמזור והגיע רכב שניסה לעבור למסלול לידי ועל הדרך פגע בי עד שזה הזיז אותי קדימה ונשארו סימנים גם על הקטנוע. הוא לא עצר להחליף פרטים אז השאלה שלי זה אם כדאי לפנות ישירות לאחריות שיש לי או להגיש תלונה?
בהחלט. פקודת התעבורה מחייבת הגשת תלונה בגין תאונה מסוג נזק בלבד תוך 48 שעות. היה ולא חלפו 48 שעות הנך רשאי להגיש תלונה במשטרה בגין גרימת הנזק, אי מסירת פרטים ועזיבת מקום התאונה. תלונה תחייב חקירה בדבר זהות נהג הרכב הפוגע, לכן בהמשך יתכן ואף ינקטו נגדו הליכים משפטיים כגון הגשת כתב-אישום בבית המשפט לתעבורה. היה וחלפו 48 שעות תוכל לבקש פרטי בעלי הרכב הפוגע על סמך תעודת בעלות ועל פי פרטים אלו תוכל להגיש נגדו תביעת פיצויים על הנזק שנגרם לך.
 
זומנתי לבית משפט על עבירת מהירות מופרזת ואני רוצה שיהיה לי את כל החומר נגדי - דו"חות נגדי וכו' איך אני משיג את כל החומרים?
זכות העיון בחומר חקירה הינה זכות מהותית העומדת לנאשם בהליך הפלילי/תעבורתי. מהרגע בו הוגש נגדך כתב אישום / הזמנה לדין לבית המשפט הנך רשאי לפנות ליחידת התביעה אשר מנהלת התיק נגדך (זו הרשומה על ההזמנה לדין) ולבקש לצלם את כל חומר הראיות המצוי בתיק המהירות. מומלץ לתאם טלפונית את צילום התיק, טלפון יחידת התביעה מצוי על גבי ההזמנה לדיון, כמו גם כתובתם.
 
נהגתי ודיברתי בטלפון דרך הדיבורית (בלותות') אבל שוטר עצר אותי וקבע שאני נהגתי והחזקתי את הטלפון ביד ודיברתי אבל זה לא קרה. זה פשוט שטויות. אם אני תובע את השוטר זה מילה שלו נגד שלי והשופט בטח יאמין לו,לא?
שמוש בפלאפון בעת שהרכב נע שלא באמצעות דיבורית הנו עבירה על תקנה 28(ב) לתקנות התעבורה. השוטר שהינו עד תביעה הוא אף זה שרשם את הודעת תשלום הקנס. ע"פ החוק הנך רשאי לבקש להישפט בבית המשפט, והואיל והנך כופר בביצוע העבירה הנך נדרש למלא הספח להישפט תוך 90 יום ולשולחו בדואר רשום. תשומת לבך לכך שאינך תובע את השוטר אלא מדינת ישראל ע"י לשכת התביעות המשטרתית מגישה כתב אישום נגדך ובמשפט זה אתה הנאשם. השופט היושב בדין ישמע את גרסת השוטר ואת גרסתך. היה ותצליח לעורר ספק סביר בגרסת השוטר בחקירתו הנגדית, תוכל להכריע הכף לטובתך ולקבל זיכוי מהעבירה המיוחסת לך.
 
נתתי לבן דוד שלי לנסוע ברכב שאני שכרתי מחברת השכרה. הוא עבר על המהירות המותרת ודו"ח נשלח אליי. האם הדו"ח אמור להיות משולם על ידי או על ידי מי שנהג באוטו ועשה את העבירה?
תשלום הדו"ח כמהו כהודיה בביצוע העבירה של מקבל הדו"ח ולפיכך אם ישולם הדו"ח כפי שהוא ללא שינוי זהות מקבל הדו"ח תירשם ההרשעה בעבירה בגיליון ההרשעות של הרשום בדו"ח כמקבל הדו"ח. נוסף לכך כל עבירה צוברת בחובה רישום נקודות במשרד הרישוי. כאשר מעבר על סף נקודות גוררת עונשים כלעצמה, לכן חשוב לפעול להעברת הדו,ח על שם מבצע בפועל של העבירה, קרי, הנהג שביצע העבירה, על ידי פניה למשטרה, תוך הזמן הקבוע בחוק. לנהג בפועל עומדת הזכות לאחר העברת הדו"ח על שמו להחליט אם לשלם הדו"ח, פעולה אשר תחשב כהודיה מצידו בביצוע העבירה המיוחסת לו בדו"ח או להגיש בקשה לביטולו או בקשה להישפט בגינו תוך הזמן הקבוע בחוק.
 
יש לי רישיון שנה וחודשיים, נהגתי לבד ובמהירות של 80 קמ"ש בכביש של 55 קמ"ש אני אמור ללכת למשפט. מה יקרה לי? יפסלו לי את הרישיון?
סעיף 12 לפקודת התעבורה דן ברישיון נהיגה לקטין, וסעיף 12א דן ברישיון נהיגה לנהג חדש ובתת סעיף (א) נאמר רישיון נהיגה לנהג חדש, יהא תוקפו מוגבל לשנתיים. השאלה היא, באילו סעיפים מדובר בכתב האישום שהוגש. העונש לנהג חדש העולה על שלושה חודשים פסילה בעל משמעות לגבי עתיד רישיון הנהיגה.
 
חניתי בחניון גדול ומסודר שניתן לחנות בו כל היום. כשהגעתי בערב לאוטו ראיתי שיש לי דפיקה בצד של הנהג בדלת האחורית קרוב לבגאז'. לא היתה לידי מכונית כשבאתי וגם לא השאירו פתק. הלכתי לשומר והוא אמר שהוא לא ראה ולא שמע. אין לי למי לפנות. מה יש לי לעשות במקרה הזה אם אין כתובת של הפוגע? האם האחריות חלה על החניון?
יש לבדוק במידה ויש מצלמה בחניון, ובנוסף יש לבקש את תקנון החניון המפורסם ולראות את תנאי השימוש בו. יש לבדוק גם את גובה הנזק וזאת לצורך בדיקה עם חברת הביטוח.
 
האם מותר להסיע ילד בן 5 כשהוא חגור ללא בוסטר והאם הנהג שמסיע את הילד יקבל דו"ח אם הילד לא יישב על בוסטר למרות שהוא חגור?
על פי סעיף 83א בתקנות התעבורה חלה חובת הושבת ילד עד גיל 3 במושב בטיחות תקני, וילד עד גיל 8 במושב בטיחות מגביה. המושב המגביה מתאם בין חגורת הבטיחות לילד וממקם את חגורת האגן על האגן ואת חגורת הכתף על עצם הבריח. ההמלצה היא להמשיך להשיב ילדים במושב זה עד שגובהם מגיע 1.45 מטר, גם אם מלאו להם 8 שנים. עד גיל שנה (משקל 9 ק"ג) - במושב בטיחות כנגד כיוון הנסיעה. עד גיל 4 (18 ק"ג) - כסא רתום או במושב בטיחות בכיוון הנסיעה. עד גיל 8 או 9 (גובה 145 ס"מ) - כסא מגביה. מעל גיל זה - חגור בחגורה רגילה. בכל מקרה יש לנתק את כרית האוויר כאשר מדובר בילד עד גיל 14.
 
הרופא אומר לי שמותר לנהוג החל מ-5 שעות אחר נטילת המריחואנה הנ"ל. 1.האם המשטרה או חברת הביטוח יכולים לסבך אותי על כך, בטענה שאינם מכירים בהיתר לנהוג אחר 5 שעות ומעלה? 2. בעת תאונה ח"ו- האם אני עלול להסתבך באשמה שנהגתי לפני תום 5 שעות? 3.אם יש בעיה בענין זה, איך נוטלי קנביס רפואי נוהגים ברכב?
סעיף 62(3) לפקודת התעבורה אוסר נהיגה בשכרות, ומפנה לסוגי השכרות הקבועים בסעיף 64. בסעיף 64ב (2) לפקודה מדבר על מי שבגופו מצוי סם מסוכן או תוצרי חילוף חומרים של סם מסוכן. חלופה מקלה הוא סעיף 64ב (4) האומר כי מי שנתון תחת השפעת משקה משכר או תחת השפעת סם מסוכן.... נהיגה תחת השפעת סמים נחשבת לעבירה והעונש עלול להגיע לכדי מאסר. משרד הבריאות קבע כי חולה אשר נטל מריחואנה רפואית יוכל לנהוג רק 6 שעות לאחר נטילת החומר. עבירות נהיגה תחת השפעת סמים הנה עבירה הנחשבת לעבירה מהחמורות בפקודה התעבורה, בית המשפט אינו מקל ראש בתיקים אלו ולכן מומלץ לשכור את שירותיו של איש מקצוע, המנוסה בהופעות בבית משפט לתעבורה.
 
פניתי בסיבוב פרסה באיזור שאסור לעשות בו פרסה כי לא ראיתי את השלט שאסור ונכנסתי ברכב. למזלי אף אחד לא נפגע בתאונה רק הרכבים. אני צריכה להגיע למשטרה לעדות. מעולם לא עשיתי תאונה זאת פעם ראשונה ואין לי עבירות אחרות או קנסות. האם יתחשבו בזה ויוותרו לי? מה צפוי לי?
ניתן להמיר באזהרה דוחות וזאת בנסיבות של וותק ועבירות קודמות. העדות במשטרה מיועד לצורך הבהרה של תאונת הדרכים, ופה לפי הבנתי מדובר בנזק בלבד.
 
עמדתי ברמזור אדום וכתבתי סמס ושוטר שנעמד לידי נתן לי דו"ח. האוטו עמד, היה אדום, לא נסעתי אז למה לתת לי דו"ח?
בסעיף 28ב(1) מוגבל האיסור "לרכב בתנועה" משמעותה הרחבה של הגדרה זו היא "במהלך תנועה ממקום למקום" מתחילת הנסיעה ועד הגעה לנקודה הסופית ועצירתו המוחלטת של רכבך. עצירה באור אדום או פקק תנועה הנה "שלב זמני" במהלך התנועה. לכן הפתרון היחידי המותר בחוק לשיחה דחופה הוא עצירה מוחלטת בצד הכביש. עצירה כזאת תהיה מתוכננת, יהיו לה התחלה וסוף מוגדרים ועל כן לא תיחשב כאיסור החל על "מהלך תנועה" כמשמעותו בחוק, כנ"ל לגבי מסרונים.

קיבלתי דו"ח תנועה. האם אני חייב לשלמו מייד?
בהחלט לא. תשלום הדו"ח כמוהו כהודאה באשמה, משמע: לא תוכל לערער עליו בהמשך. אם יש לך השגות על הדו"ח, אתה רשאי לפנות לבית המשפט בבקשה לבטלו.
 
השוטר ביקש שאחתום על הדו"ח. האם יש בכך משום הודאה באשמה?
בעיקרון, החתימה אמורה להעיד אך ורק על כך שקראת וקיבלת את הדו"ח לידיך, אך לעיתים היא עלולה לשמש נגדך בבית המשפט. ההמלצה היא לסרב לחתום, או לבקש מהשוטר לציין בדו"ח כי אינך מסכים עם העובדות הכתובות בו.
 
כיצד ניתן להגיש בקשה לדיון בבית המשפט בגין דו"ח שקיבלתי?
על גבי הדו"ח עצמו תמצא סעיף המאפשר לך לבקש דיון בבית המשפט בנוגע לתוכנו. עליך למלא את פרטיך האישיים במקום המיועד לכך ולשלוח את המסמך אל המטה הארצי של משטרת ישראל בדואר רשום.
 
תוך כמה זמן אני אמור לקבל זימון רשמי לבית המשפט?
על פי חוק, תישלח לך הזמנה רשמית תוך שנה מיום בקשתך להישפט.
 
האם שוטר תנועה יכול לעצור אותי לבדיקת שכרות בכל מצב?
כן. שוטר תנועה רשאי לעכב אותך עד חצי שעה לצורך בדיקת שכרות. אם מצא ממצא מחשיד, יכול השוטר לעכב אותך למשך שלוש שעות.
 
נהג שיכור מול נהג תחת השפעת סמים – יש הבדל?
החוק מגדיר נהג שיכור ככזה אשר נמצא תחת השפעת סמים או שריכוז האלכוהול בדמו גבוה מהמותר. עם זאת, במהלך הדיון המשפטי ישנו בהחלט הבדל בין שני המקרים – משום שנטילת סמים היא דבר אסור על פי חוק, בכל מצב שהוא.
 
האם מותר לסרב לבדיקת אלכוהול (בדיקה במכשיר הינשוף או בנשיפון)?
לא. סירוב לבצע את הבדיקה, מעבר לעובדה שהוא יכול להתפרש כניסיון שלך להסתיר את עובדת היותך שיכור, נחשב כעבירה פלילית לכל דבר.
 
באילו מקרים מהירות מופרזת תביא להגשת כתב אישום נגדי?
במקרים בהם נתפסת נוהג במהירות גבוהה ב-30 קמ"ש מהמותר בכביש עירוני, ובמהירות גבוהה ב-40 קמ"ש מהמותר בכביש בין עירוני, צפויה המשטרה להגיש נגדך כתב אישום.
 
כמה נקודות יביאו לשלילת רישיון הנהיגה?
על פי שיטת הניקוד של משרד התחבורה, צבירת 36 נקודות בתוך שנתיים תגרור שלילה למשך שלושה חודשים. עם זאת, צבירת מעל 12 נקודות תוך שנתיים, תחייב השתתפות בקורס נהיגה מונעת או קורס דומה אחר. צבירת 22 נקודות תאריך את תקופת הצבירה לארבע שנים. כאשר מדובר במספר נקודות נמוך יותר, הצבירה תימחק לאחר שיעברו שנתיים מביצוע העבירה הראשונה.
 
נקלעתי לתאונה. מתי כדאי ליצור קשר עם עורך דין תעבורה?
ככל שתקדים לעשות זאת, כן ייטב. זכור להחליף פרטים עם המעורבים בתאונה ולהתקשר למשטרה ולמד"א במקרה הצורך. אל תשכח: במקרה של תאונה עם נפגעים, חל איסור להזיז את הרכבים המעורבים בתאונה.
 
מי יכול להחליט על פסילה מנהלית ולכמה ימים?
רק קצין יכול לבצע פסילה מנהלית, לתקופה של 30 עד 90 יום, בהתאם לסוג העבירה. תאונת דרכים קטלנית,לדוגמא, מאפשרת לקצין לשלול מיידית את רישיונו של נהג לתקופה של עד 90 ימים.
 
האם יכול משרד הרישוי לסרב לחדש רישיון של נהג חדש?
בהחלט כן. על פי עדכון חדש של פקודת התעבורה, ישנם 12 מקרים בגינם יכול משרד הרישוי להחליט לא לחדש את רישיונו של נהג חדש, וביניהם: אי עצירה לפני מפגש מסילת ברזל, אי ציות לרמזור, נהיגה בשכרות ועוד.
 
רישיוני נפסל בהתאם להמלצת המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. יש מה לעשות?
כל אדם יכול להגיש ערעור על החלטת המרב"ד. ערר זה יידון מול שלושה רופאים וניתן להופיע בו בליווי עורך דין.

לשאלות ותשובות הקודמות לחץ כאן . כמו כן אתה יכול לחזור  לדף הבית  או  למאמרים.
 
ליצירת קשר: 
054-4442525
האתר נבנה במערכת 2all | בניית אתרים